| Program

| Program

Začátek ve 14:00
Program v ulicích Frýdlantu nad Ostravicí otevře druhý ročník benefičního festivalu Dobrý den nad Ostravicí a to hned na sedmi místech. Šestici hudebních pódií (viz program níže) doplní ještě prostor věnovaný dětem, který naleznete ve farní zahradě. V něm se děti můžou těšit na zábavné hry, kreativní aktivity, soutěž o lístky do aquaparku a nebude chybět samozřejmě ani občerstvení.

Úvodem tohoto psaní bychom rádi deklarovali, že se nejedná o Miley Cyrus. Tyto muzikanty srdcem i duší můžete vídat v různých hospodách, na svatbách, plesech, oslavách nebo i na ulici a to nejen ve známe dvojici, ale i s různými jinými muzikanty, ať už společně, anebo zvlášť. V každém významovém slovníku by u hesla "muzikant" měla viset fotografie těchto dobrých lidí.

"Dámy, a co vlastně hrajete?" "Takže: Jsme dvě holky z Valašska, Ludmila Len a Kachi Debowski, které se daly dohromady aby uskutečnily svůj sen - dát písničkám život. Co písnička, to příběh. Stále se zkoušíme najít v různých žánrech. Ale řekla bych, že nejblíž mají naše srdce k šansonu."

Marian 333 je pořádná porce melodického rocku, kde se střídá sólová kytara s riffovou. Kapela je postavená na hudebním srdcaři Marianovi Marim– hrajícím a zpívajícím frontmanovi v jedné osobě, kterého doplňují „hudební Jágr" basák Rosťa Koky, na bicí tvrdí muziku Honza "Hooxx" Slawińsky.

"Nahrávka tajemné Moonshye je jedním z nejvyzrálejších českých debutů poslední doby," zní z recenzí debutového alba Certain of the Moon. Rodačka ze slezských Beskyd ve svých písních hledá krásu lidské duše i v jejích temných stránkách a vypráví o ní prostřednictvím symbolů z přírody. Jak sama říká „Pokud chceš, nezmeškej ten neopakovatelný čas.“

Pět muzikantů, jejichž srdce bijí pro zachování písňového folklóru beskydské oblasti. Příležitostně doprovází tanečníky, nejraději však hrávají jen tak pro radost, živelně a mimo pódia.

„S ženskou složkou původně smíšeného sboru se v současnosti podílíme na významných hudebních projektech, jako jsou MHF Leoše Janáčka, Ostravské dny nové hudby, Hudební současnost a NODO. Také se pravidelně účastníme soutěží a festivalů sborového umění doma i v zahraničí,“ uvádí Jurij Galatenko, sbormistr Canticum Ostrava a opery Národního divadla Moravskoslezského.

Začátek v 15:30
Po skončení programu v ulicích města Frýdlantu nad Ostravicí se všichni účinkující a návštěvníci společně vydají na pochod v průvodu směrem od Kulturního centra Frýdlantu n. O. k soutoku řek Čeladenky a Ostravice na Nové Vsi, kde proběhne od 16:30 další část programu – pietní rituál „smíření s řekou“.

Po této pietě se již všichni odebereme do Hospody Na Nábřeží, kde od 17:15 započne hlavní hudební program doplněn o moderovanou besedu se zajímavými hosty a předčítání regionálních básníků.

Začátek v 17:15
Hlavní program festivalu propukne krátce po 17. hodině v Hospodě Na Nábřeží na Nové Vsi. Kromě rockově laděnějších koncertů (viz program níže) si na své přijdou i fanoušci regionální poezie, kdy bude za šera při svitu svíček recitovat své autorské básně slovutný Neklan Hukvaldský. 

Marian 333 je pořádná porce melodického rocku, kde se střídá sólová kytara s riffovou. Kapela je postavená na hudebním srdcaři Marianovi Marim– hrajícím a zpívajícím frontmanovi v jedné osobě, kterého doplňují „hudební Jágr" basák Rosťa Koky, na bicí tvrdí muziku Honza "Hooxx" Slawińsky.

Jen hluchý by tuto "nevidomou" kapelu mohl přehlédnout. Hudba Slepých Křováků se těžko popisuje, jejich originální průsečík hudební scénou je jen těžko představitelný. Roztančí vás divokou rytmikou, podmaní mysticky znějícími tóny vibrujícího didgeridaa, rozesměje vtipnými texty a rozburácí v srdci rock´n ´rollovými kytarovými riffy. V tomhle případě je zaškatulkování zcela nemožné.

Frýdlantská legenda, která od roku 1994 kráčí napříč zvuky post-punkových kapel jako jsou Siouxsie & The Banshees, Cocteau Twins, Joy Division, ale také punkoví Misfits, The Clash, Pixies. Postupem času vytváří jedinečný a nezaměnitelný sound, který (parádně okořeněný klarinetem) se stává jejich potemnělým, avšak stále melodickým a punkově řízným rukopisem. Post-punk's not dead!

„Chtěli jsme udělat veselou nahrávku, ale neklaplo to. Bude to asi tím, že podzim v sobě nosíme celý rok. Utíkáme do svých světů, plných černých krajin a rozmazaných nálad." Těmito slovy popisují frýdecko-místečtí indie rockeři své (skvělé) album "Other world." Vyprávějí v něm příběhy o lásce, smíření i nenaplněné svobodě. Od této nahrávky letos uplynulo 12 let. Nyní si tento proces zrání můžeme vychutnat plnými doušky.

Degradace je čtyřčlenná ostravská kapela hrající už od roku 1999. Ve svém energickém punk´n´rollu, plném odkazů na newyorskou scénu okolo klubu CBGB, se nebojí míchat novou a starou školu spolu s občasnými přesahy do jiných hudebních stylů. Kapela má za sebou pět řadových alb a nespočet odehraných koncertů nejen u nás, ale i v zahraničí.

Zaměřují se na americkou hudbu 50. a 60. let min. století, kdy především západním světem vládl nespoutaný životní styl a také rock 'n' roll. "Mnoho podobných kapel u nás ani ve světě není. Je tady záplava mainstreamu a různých odnoží rocku a to už je trošku nuda. Neříkám, že je to špatné, jen mi tam chybí jakási větší pestrost," říká zpěvák, kytarista a také zakladatel kapely The Yellow Socks Milan Cyrus.